Netwerken komen, netwerken gaan
door Els Werkman 1 reactie Leestijd: 4 minuten
De meeste mobiele netwerkfrequenties zijn in gebruik. Toch moet er (meer) ruimte komen voor nieuwe technieken en het verwerken van het snelgroeiende dataverkeer. Daarom halen telecomproviders hun oude mobiele netwerken uit de lucht. Dan kunnen ze de bandbreedte voor iets anders gebruiken. Gelukkig gebeurt dat niet allemaal tegelijkertijd. Waarom is dat gelukkig? Wat gaat er gebeuren? We zetten het op een rijtje!
2G
2G is het oudste operationele mobiele netwerk, beter bekend als GSM-netwerk. Met name geschikt voor bellen en sms'en. Vooral KPN gebruikt het voor de uitvoering van een groot aantal zakelijke diensten die langzaam internet nodig hebben. Dit geldt niet voor T-Mobile. Deze partij is dan ook al gedeeltelijk gestopt met 2G en stopt eind 2020 helemaal. T-Mobile klanten met een oudere mobiele telefoon kunnen tegen problemen aanlopen. Na november 2020 kunnen ze geen gebruik meer maken van 2G. Overstappen naar KPN of Vodafone is een optie. T-Mobile schat trouwens in dat dit weinig mensen zal treffen: de meeste mensen hebben een telefoon die ook 3G en/of 4G ondersteunt. En de telefoon schakelt automatisch tussen de verschillende netwerken. Deze uitfasering treft ook klanten van Ben en Simpel.
3G
KPN en Vodafone gaan stoppen met hun 3G netwerken, ze zijn daar zelfs al stilletjes mee begonnen. Je merkt daar als gebruiker niets van. De frequenties van deze netwerken kunnen gebruikt worden voor het uitbreiden van de 4G netwerken. En mensen die nu (alleen) 3G gebruiken kunnen terugvallen op 2G of gaan automatisch over op 4G. Vodafone stopt op 4 februari 2020 al. KPN volgt in 2022. T-Mobile houdt het 3G netwerk voorlopig in de lucht.
4G
Deze netwerken blijven voorlopig operationeel. Vrijwel iedereen met een mobiele telefoon maakt gebruik van 4G.
5G
Alle drie netwerkaanbieders zijn inmiddels actief op het gebied van 5G. De eerste zendmastjes zijn geplaatst, er wordt vooral volop getest. Er is zeker nog geen sprake van een landelijk dekkend netwerk, in 2020 moet daar meer duidelijkheid in komen. Dan veilt de Rijksoverheid de eerste frequenties waar bedrijven 5G mee kunnen aanbieden. Het samengevoegde T-Mobile en Tele2 (“het Nieuwe T-Mobile”) belooft als eerste landelijk 5G in 2020. Zonder de samenvoeging zou T-Mobile 5G niet in dit tempo kunnen realiseren. Dan zou T-Mobile pas na de frequentieveiling nieuwe 5G- apparatuur aanschaffen en installeren. Nu kunnen ze met een druk op de knop 5G activeren na afronding van de veiling.
Die nieuwe technologie is nodig omdat het mobiele dataverbruik groeit. Met 5G heeft Nederland ook in de toekomst een snel en stabiel mobiel netwerk. De 5G-frequentie gebruikt in de toekomst bestaande antennes en nieuwe, kleinere antennes. Om 5G te kunnen gebruiken moet je ook beschikken over een toestel dat 5G 'ready' is. Op dit moment zijn er officieel nog geen 5G toestellen beschikbaar voor de Nederlandse markt. De verwachting is dat in de loop van 2020 de eerste aansluitingen in gebruik genomen kunnen worden.
Uitfasering netwerken
Deze uitfaseringen gelden ook voor de partijen die gebruik maken van die netwerken. Vooral mensen die een zogenaamde feature phone gebruiken (een simpele telefoon waarmee je alleen kunt bellen en sms'en) moeten alert zijn. Ben je klant bij T-Mobile en wil je via 2G blijven bellen? Dan kun je beter overstappen. Kies voor een aanbieder op het netwerk van KPN of Vodafone. In onze vergelijkingen vermelden we bij elk pakket het netwerk. En je kunt filteren op netwerk, geef in onze vergelijking aan de linkerkant jouw voorkeur(en) aan. En je vindt ze ook terug in onderstaande tabel:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
---|---|---|---|
AH Mobiel | *bliep | Ben | BudgetPhone |
ALDI Talk | Tele2 | Caiway | Hollandsnieuwe |
DekaMobiel | Delta | Telesur | |
HEMA | Simpel | Vodafone | |
Jumbo Mobiel | T-Mobile | ||
KPN | |||
Kruidvat Mobiel | |||
Lebara Mobile | |||
Lycamobile | |||
Ortel Mobile | |||
Robin Mobile | |||
Simyo | |||
Youfone |

Als sitemanager telecom ben ik verantwoordelijk voor alle informatie op de telecomvergelijkers. Ik ben telecomspecialist. Weet alles over de telecomproducten en diensten die op Bellen.com en Internetten.nl vergeleken worden. Voordat ik bij de Bencom Group in dienst kwam heb ik van 1996 tot 2006 bij een grote mobiele provider gewerkt. En een jaar bij een kleine zakelijke telecom aanbieder. Hierdoor ben ik inmiddels meer dan 25 jaar werkzaam op de telecommarkt. En kan daardoor met recht een expert genoemd worden.
Je kunt me ook op Poliswijzer tegenkomen. Ik ben Wft-gediplomeerd Adviseur Zorg.
Reacties (1)
Hallo Els,
Zou je mij kunnen aangeven hoeveel mobieltjes op 2G en 3G er nog in Nederland in gebruik zijn?
Groeten,
Véro
Laatste nieuws
-
T-Mobile en Tele2 heten vanaf nu Odido
5 sep T-Mobile Nederland gaat vanaf 5 september 2023 verder als Odido. Dit geldt voor de merken T-Mobile e...
-
Column: Het spel is over voor smartphones, game on!
4 sep Mobiele telefoons zullen komende jaren niet meer wezenlijk beter worden. Dat stelt Erwin Boogert in ...
-
Gezichtsherkenning smartphones makkelijk te omzeilen met papieren selfie
23 jun Bij veel smartphones is de beveiliging niet op orde. Bij 4 van de 10 smartphones kun je de gezichtsh...
-
KPN neemt Youfone over: wat verandert er?
23 jun KPN neemt de Nederlandse tak van provider Youfone over voor 200 miljoen euro. Maar wat verandert er ...
-
Column: Is internet nog wel te betalen voor de armsten?
15 jun Er is een groep die zich moet afvragen of ze hun internetrekening nog kunnen betalen. Kun je het voo...